Řízkování

V červnu můžeme řízkovat šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky, angrešty, rybízy.  Je vhodné řízky odebírat ráno, ihned je natřeme stimulátorem (tekutým nebo práškovým), odstraníme spodní lístky a zapíchneme do zeminy s kompostem. Pro vytvoření mikroklimatu můžeme dát řízky do pařeniště, skleníku, nebo přikrýt průhlednou folií.
Trvalky, které kvetou na jaře množíme dělením trsů do poloviny června, do podzimu se pěkně rozrostou. potřebují však vydatnou zálivku.
 
 
Máta a rozmarýn jsou vhodné pro řízkování, ostatní byliny se množí semeny.
 
Tip: Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu. Odstříháváním uschlých květů macešek, aksamitníků a dalších okrasných květin, ze kterých neplánujeme sběr semínek, výrazně prodloužíte dobu kvetení.
 

Listnaté dřeviny

Listnaté dřeviny můžeme v průběhu léta velmi úspěšně množit pomocí olistěných vrcholků – výhonů, kterým se říká zelené nebo také vrcholové řízky.
Obecně je nejvhodnější denní dobou pro získávání řízků brzké dopoledne nebo ráno. Vhodnější jsou slabší postranní výhony, které se nám podaří odtrhnout i s jazýčkem, než silné vrcholové výhony. K zakořenění stačí výhony dlouhé 5–8 cm. Jestliže použijeme letošní výhony, obvykle jsou  bez koncových pupenů. Výhon pro řízkování má být správně středně pevný, polodřevnatý. Příliš tvrdé a zdřevnatělé řízky zakořeňují. Naopak, pokud by byl řízek měkký, mohl by brzy uhnít.
 

Jak řízky upravit? 

Ze spodní třetiny oddělte listy až na drobný zbytek stonku. Výhon hladce odstřihněte těsně pod 4. až 6. květním pupenem. Zůstal-li na větvičce příliš dlouhý jazýček, zkraťte jej. Na řízku ponechejte jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.

Řízky pak můžete vysazovat buďto s vrcholovým výhonem anebo bez něho. Pokud chceme podpořit tvorbu kořenů, natrhneme na několika místech spodek kůry a takto připravený řízek ponoříme na délku 2 cm do sypkého stimulátoru růstu. Přebytek stimulátoru jednoduše odklepneme. Některé dřeviny koření tak snadno, že je stačí vložit řízky do vody.

KTERÉ ROSTLINY A KDY TAKTO MNOŽIT

  • V květnu a červnu – javor, brslen, azalka, tavolník, malokvěté pěnišníky, čechravy, ruje
  • Březen až červenec – plaménky
  • Květen až červenec – zimolez, zlatice, Prunus glandulosa var. Alboplena
  • Červen – svída, zimolez, zákula, kolkvicie, pnoucí hortenzie, vrba, mamota, ořechoplodec, bez, trojpuk, okrasný rybíz
  • Červen až červenec – mochna, čilimník, kalina, halézie, vilín, vajgélie, skalník, podražec, opletka, dřišťál, pustoryl, jasmín, kdoulovec
  • Červenec – vistárie, bobkovišeň, mandloň, čimišník, čilimník
  • Červenec až srpen – lískový ořech, lýkovec, břečťan, cesmína, skimie, budleja, Cornus florida
  • Srpen – hlohyně, mahonie, stálezelený skalník, stálezelená kalina, velkokvětý pěnišník, ožanka, Clethra, Erica Carda, Enkianthus
https://www.magazinzahrada.cz/pestovani-kvetoucich-keru-z-rizku/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 

Diskusní téma: Řízkování

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek