Biodynamické zemědělství

Biodynamické preparáty

"Bio" znamená ve slově "biodynamické" jak biotické (živé) - ovlivněné a pozměněné živou složkou přírody - biotou, tak i biologické - hospodaření podle zákonitostí přírody. Biodynamické pak znamená: využití positivních kosmických vlivů k hospodaření v souladu se Steinerem popisovanými zákonitostmi přírody.

Steiner popsal přípravu a použití devíti preparátů (bylinných a minerálních směsí), které podle něj zlepšují úrodnost půdy a odolnost plodin vůči chorobám a škůdcům. Podle Steinera přenášejí tyto preparáty vesmírnou energii do půdy. Preparáty mají čísla 500 až 508, přičemž první dva se používají jako postřiky plodin a půdy a ostatních sedm se přidává do kompostu. Účinnost těchto preparátů je dlouhodobě zkoumána, především ve vztahu k běžnému ekologickému zemědělství.

Měsíční kalendář

Planety a jejich vztah ke zvířetníku, živlům a typu plodin podle Steinera a Thunové
Planeta Živel Souhvězdí Plodina
Merkur oheň LvaBerana a Střelce plodová
Venuše vzduch BlížencůVodnářeVáhy květová
Mars voda RakaRybyŠtíra listová
Jupiter vzduch BlížencůVodnářeVáhy květová
Saturn oheň LvaBerana a Střelce plodová
Uran vzduch BlížencůVodnářeVáhy květová
Neptun voda RakaRybyŠtíra listová
Pluto oheň LvaBerana a Střelce plodová
Měsíc voda RakaRybyŠtíra listová
Slunce země BýkaKozorohaPany kořenová

Biodynamický měsíční kalendář vychází z předpokladu Rudolfa Steinera, že pohyb Měsíce po obloze má důležitý vliv na agrotechnické procesy. V tomto kalendáři Steiner předepsal, které fáze Měsíce jsou vhodné pro výsev, výsadbu, sklizeň a další činnosti.